| Model: | VOH260A-X007T |
|---|---|
| Product Category: | Logic Output Optoisolators |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor - Opto Division |
| Description: | 10 MBD OPTOCOUP |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$1.5900
$1.5900
10
$1.0100
$10.1000
100
$0.7500
$75.0000
500
$0.6900
$345.0000
1000
$0.5700
$570.0000
2000
$0.5400
$1,080.0000
5000
$0.5200
$2,600.0000
10000
$0.5100
$5,100.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay Semiconductor - Opto Division |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Output Type | Open Drain |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.38V |
| Data Rate | 10MBd |
| Input Type | Logic |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 20mA |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 |
| Supplier Device Package | 8-SMD |
| Rise / Fall Time (Typ) | 23ns, 10ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 15kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 100ns, 100ns |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
