
| Model: | UCC5871QDWJRQ1 |
|---|---|
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Description: | DGTL ISO 1.5KV |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$12.7300
$12.7300
10
$11.7000
$117.0000
25
$11.2100
$280.2500
100
$9.8800
$988.0000
250
$9.3900
$2,347.5000
750
$8.7900
$6,592.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 36-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Peak Output | 30A |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Current - Output High, Low | 15A, 15A |
| Voltage - Isolation | 1500Vrms |
| Supplier Device Package | 36-SSOP |
| Rise / Fall Time (Typ) | 150ns, 150ns (Max) |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 100kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 150ns, 150ns |
| Grade | Automotive |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Output Supply | 15V ~ 30V |
| Qualification | AEC-Q100 |
