| Model: | TIP122 |
|---|---|
| Product Category: | Single Bipolar Transistors |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Description: | TRANS NPN DARL |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$0.7700
$0.7700
50
$0.6300
$31.5000
100
$0.4600
$46.0000
500
$0.3800
$190.0000
1000
$0.3300
$330.0000
2000
$0.2900
$580.0000
5000
$0.2800
$1,400.0000
10000
$0.2600
$2,600.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 4V @ 20mA, 5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 3A, 3V |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100 V |
| Power - Max | 2 W |
