
| Model: | SI88242BC-AS |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | Skyworks Solutions, Inc. |
| Description: | AUTOMOTIVE GRAD |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
38
$8.7800
$333.6400
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Skyworks Solutions, Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Data Rate | 100Mbps |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/2 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 2.5ns, 2.5ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 40kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 18ns, 23ns |
| Isolated Power | Yes |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 7ns |
| Grade | Automotive |
| Number of Channels | 4 |
| Qualification | AEC-Q100 |
