
| Model: | SFH601-2SM |
|---|---|
| Product Category: | Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators |
| Manufacturer: | Isocom Components |
| Description: | 6PIN TRANSISTOR |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1300
$0.2100
$273.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Isocom Components |
| Series | SFH601-2 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 6-SMD, Gull Wing |
| Output Type | Transistor with Base |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.2V |
| Input Type | DC |
| Voltage - Isolation | 5300Vrms |
| Current Transfer Ratio (Min) | 63% @ 10mA |
| Vce Saturation (Max) | 400mV |
| Current Transfer Ratio (Max) | 125% @ 10mA |
| Voltage - Output (Max) | 100V |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 4.2µs, 23µs |
| Rise / Fall Time (Typ) | 3µs, 14µs |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 60 mA |
