
| Model: | MOC3062XG |
|---|---|
| Product Category: | Triac, SCR Output Optoisolators |
| Manufacturer: | Isocom Components |
| Description: | 6PIN ZERO CROSS |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$0.8300
$0.8300
10
$0.7300
$7.3000
65
$0.6900
$44.8500
130
$0.5600
$72.8000
260
$0.5200
$135.2000
520
$0.4400
$228.8000
1040
$0.3600
$374.4000
2535
$0.3200
$811.2000
5005
$0.3000
$1,501.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Isocom Components |
| Series | MOC306x |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 6-DIP (0.400", 10.16mm) |
| Output Type | Triac |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.2V |
| Voltage - Isolation | 5300Vrms |
| Approval Agency | UR, VDE |
| Current - Hold (Ih) | 400µA |
| Supplier Device Package | 6-DIP |
| Zero Crossing Circuit | Yes |
| Current - LED Trigger (Ift) (Max) | 10mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Off State | 600 V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50 mA |
