| Model: | MAX22420FASA |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Description: | 4-CHANNEL, ULTR |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$5.0600
$5.0600
10
$4.5400
$45.4000
25
$4.3000
$107.5000
100
$3.7200
$372.0000
300
$3.5300
$1,059.0000
500
$3.1700
$1,585.0000
1000
$2.6700
$2,670.0000
2500
$2.5400
$6,350.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Data Rate | 10Mbps |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Voltage - Isolation | 3000Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/0 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 5ns, 5ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 200kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 61ns, 61ns |
| Isolated Power | No |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 6ns |
| Number of Channels | 2 |
