
| Model: | ISO7240CFDWR |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Description: | DGTL ISO 2500VR |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$5.7900
$5.7900
10
$5.2000
$52.0000
25
$4.9200
$123.0000
100
$4.2600
$426.0000
250
$4.0500
$1,012.5000
500
$3.6300
$1,815.0000
1000
$3.0600
$3,060.0000
2000
$2.9100
$5,820.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 5.5V |
| Data Rate | 25Mbps |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 4/0 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 2ns, 2ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 42ns, 42ns |
| Isolated Power | No |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 2.5ns |
| Number of Channels | 4 |
