
| Model: | ISO7221BD |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Description: | DGTL ISO 2500VR |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$3.9300
$3.9300
10
$3.5300
$35.3000
75
$3.3400
$250.5000
150
$2.9000
$435.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | LAST_TIME_BUY |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Data Rate | 5Mbps |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/1 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 1ns, 1ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 70ns, 70ns |
| Isolated Power | No |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 3ns |
| Number of Channels | 2 |
