
| Model: | IS620 |
|---|---|
| Product Category: | Triac, SCR Output Optoisolators |
| Manufacturer: | Isocom Components |
| Description: | 6PIN BILATERAL |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$0.8000
$0.8000
10
$0.7000
$7.0000
65
$0.6600
$42.9000
130
$0.5400
$70.2000
260
$0.5000
$130.0000
520
$0.4200
$218.4000
1040
$0.3400
$353.6000
2535
$0.3100
$785.8500
5005
$0.2900
$1,451.4500
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Isocom Components |
| Series | IS62 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 6-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Triac |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.2V |
| Voltage - Isolation | 5300Vrms |
| Approval Agency | UL, VDE |
| Current - Hold (Ih) | 400µA |
| Supplier Device Package | 6-DIP |
| Zero Crossing Circuit | Yes |
| Static dV/dt (Min) | 600V/µs |
| Current - LED Trigger (Ift) (Max) | 30mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Off State | 600 V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50 mA |
