
| Model: | IL7615VE |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | NVE Corporation |
| Description: | Linear IC's |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Bulk |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1000
$8.4100
$8,410.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NVE Corporation |
| Series | IL761x |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V, 3V ~ 5.5V |
| Data Rate | 110Mbps |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Voltage - Isolation | 4000Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 4/0 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 2ns, 2ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 30kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 18ns, 18ns |
| Isolated Power | Yes |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 3ns |
| Number of Channels | 4 |
