
| Model: | IL510E |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | NVE Corporation |
| Description: | Linear IC's |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Bulk |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1000
$2.3300
$2,330.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NVE Corporation |
| Series | IL500 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | RS422, RS485 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Data Rate | 2Mbps |
| Technology | GMR (Giant Magnetoresistive) |
| Voltage - Isolation | 600Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 1ns, 1ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 30kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 25ns, 25ns |
| Isolated Power | No |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 10ns |
| Number of Channels | 1 |
