
| Model: | HCPL-T250-560E |
|---|---|
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Manufacturer: | Broadcom |
| Description: | OPTOISO 3.75KV |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
4000
$1.1400
$4,560.0000
5000
$1.1100
$5,550.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Broadcom |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.6V |
| Current - Peak Output | 1.5A |
| Technology | Optical Coupling |
| Current - Output High, Low | 500mA, 500mA |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Approval Agency | CSA, IEC/EN/DIN, UR |
| Supplier Device Package | 8-DIP Gull Wing |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 5kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 500ns, 500ns |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 20 mA |
| Voltage - Output Supply | 15V ~ 30V |
