
| Model: | HCPL-7710-020 |
|---|---|
| Product Category: | Logic Output Optoisolators |
| Manufacturer: | Broadcom |
| Description: | OPTOISO 5KV PUS |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | |
|
Obtain quotation information
|
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Broadcom |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | DISCONTINUED |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Push-Pull, Totem Pole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Rate | 12.5MBd |
| Input Type | Logic |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Rise / Fall Time (Typ) | 13ns, 5ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 10kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 40ns, 40ns |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Output / Channel | 10 mA |
