| Model: | HCPL-6250 |
|---|---|
| Product Category: | Logic Output Optoisolators |
| Manufacturer: | Broadcom |
| Description: | OPTOISO 1.5KV P |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$180.8900
$180.8900
20
$173.9300
$3,478.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Broadcom |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-FlatPack |
| Output Type | Push-Pull, Totem Pole |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 20V |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.3V |
| Data Rate | 5MBd |
| Input Type | DC |
| Voltage - Isolation | 1500VDC |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 8mA |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 4/0 |
| Supplier Device Package | 16-FlatPack |
| Rise / Fall Time (Typ) | 45ns, 10ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 1kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 350ns, 350ns |
| Number of Channels | 4 |
| Current - Output / Channel | 15 mA |
