
| Model: | HCPL-263L-320E |
|---|---|
| Product Category: | Logic Output Optoisolators |
| Manufacturer: | Broadcom |
| Description: | OPTOISO 5KV 2CH |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1550
$2.5800
$3,999.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Broadcom |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Output Type | Open Collector, Schottky Clamped |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V |
| Data Rate | 15MBd |
| Input Type | DC |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15mA |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/0 |
| Supplier Device Package | 8-DIP Gull Wing |
| Rise / Fall Time (Typ) | 24ns, 10ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 10kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 75ns, 75ns |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
