
| Model: | HCPL-2300-060E |
|---|---|
| Product Category: | Logic Output Optoisolators |
| Manufacturer: | Broadcom |
| Description: | OPTOISO 3.75KV |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1200
$3.3300
$3,996.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Broadcom |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Open Collector, Schottky Clamped |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.3V |
| Data Rate | 5MBd |
| Input Type | DC |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 5mA (Typ) |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Rise / Fall Time (Typ) | 40ns, 20ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 100V/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 160ns, 200ns |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Output / Channel | 25 mA |
