
| Model: | HCPL-092J-000E |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | Broadcom |
| Description: | DGTL ISO 2500VR |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$19.9900
$19.9900
10
$18.3700
$183.7000
50
$17.6100
$880.5000
100
$15.5100
$1,551.0000
250
$14.7500
$3,687.5000
500
$13.8000
$6,900.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Broadcom |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Data Rate | 110MBd |
| Technology | GMR (Giant Magnetoresistive) |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 3/1 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 1ns, 1ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 15kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 15ns, 15ns |
| Isolated Power | No |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 3ns |
| Number of Channels | 4 |
