
| Model: | HCPL-0302-000E |
|---|---|
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Manufacturer: | Broadcom |
| Description: | OPTOISO 3.75KV |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$2.2400
$2.2400
10
$1.5000
$15.0000
100
$1.1500
$115.0000
500
$1.0400
$520.0000
1000
$0.8900
$890.0000
2000
$0.8500
$1,700.0000
5000
$0.8300
$4,150.0000
10000
$0.8100
$8,100.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Broadcom |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V |
| Current - Peak Output | 400mA |
| Technology | Optical Coupling |
| Current - Output High, Low | 200mA, 200mA |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Approval Agency | CSA, UR |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Rise / Fall Time (Typ) | 50ns, 50ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 10kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 700ns, 700ns |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 20 mA |
| Voltage - Output Supply | 10V ~ 30V |
