
| Model: | FDA117G |
|---|---|
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Manufacturer: | IXYS Integrated Circuits Division |
| Description: | OPTOISO 5KV 1CH |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$3.7100
$3.7100
10
$2.6200
$26.2000
100
$2.1500
$215.0000
500
$1.8100
$905.0000
1000
$1.6600
$1,660.0000
2000
$1.5900
$3,180.0000
5000
$1.5600
$7,800.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | IXYS Integrated Circuits Division |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 4-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.4V |
| Current - Peak Output | 1A |
| Technology | Optical Coupling |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Approval Agency | CSA, UL |
| Supplier Device Package | 4-DIP |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 5 mA |
