
| Model: | CPC1580P |
|---|---|
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Manufacturer: | Wickmann / Littelfuse |
| Description: | OPTOISO 3.75KV |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
500
$2.2400
$1,120.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Wickmann / Littelfuse |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.27V |
| Technology | Optical Coupling |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Approval Agency | UR |
| Supplier Device Package | 8-Flatpack |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50 mA |
