
| Model: | ADUM2250ARWZ |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Description: | DGT ISOL 5000VR |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$9.3300
$9.3300
10
$8.4300
$84.3000
47
$8.0300
$377.4100
141
$6.9800
$984.1800
282
$6.6600
$1,878.1200
517
$6.0700
$3,138.1900
1034
$5.2900
$5,469.8600
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | iCoupler® |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | I2C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Data Rate | 1Mbps |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/2 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Isolated Power | No |
| Channel Type | Bidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 145ns, 85ns |
| Number of Channels | 2 |
