
| Model: | ADUM1402WTRWZ |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Description: | DGTL ISO 2500VR |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$12.1500
$12.1500
10
$11.1700
$111.7000
47
$10.7100
$503.3700
141
$9.4300
$1,329.6300
282
$8.9700
$2,529.5400
517
$8.3900
$4,337.6300
1034
$7.7000
$7,961.8000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Data Rate | 10Mbps |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/2 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 2.5ns, 2.5ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 32ns, 32ns |
| Isolated Power | No |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 3ns |
| Grade | Automotive |
| Number of Channels | 4 |
