
| Model: | ADUM1250ARZ-RL7 |
|---|---|
| Product Category: | Digital Isolators |
| Manufacturer: | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Description: | DGTL ISOL 2500V |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$6.8500
$6.8500
10
$6.1900
$61.9000
25
$5.9000
$147.5000
100
$5.1200
$512.0000
250
$4.8900
$1,222.5000
500
$4.4600
$2,230.0000
1000
$3.8900
$3,890.0000
2000
$3.7400
$7,480.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | iCoupler® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | I2C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Data Rate | 1Mbps |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/2 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Isolated Power | No |
| Channel Type | Bidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 145ns, 85ns |
| Number of Channels | 2 |
