
| Model: | ACPL-W302-000E |
|---|---|
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Manufacturer: | Broadcom |
| Description: | OPTOISO 5KV 1CH |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$2.7700
$2.7700
10
$1.8500
$18.5000
100
$1.4200
$142.0000
500
$1.2900
$645.0000
1000
$1.1100
$1,110.0000
2000
$1.0500
$2,100.0000
5000
$1.0200
$5,100.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Broadcom |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 6-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V |
| Current - Peak Output | 400mA |
| Technology | Optical Coupling |
| Current - Output High, Low | 200mA, 200mA |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Approval Agency | CSA, UR |
| Supplier Device Package | 6-SO |
| Rise / Fall Time (Typ) | 50ns, 50ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 10kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 700ns, 700ns |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25 mA |
| Voltage - Output Supply | 10V ~ 30V |
